Pasta do zębów nie tylko do zębów

Wiemy, że płynem do mycia naczyń możemy czyścić rożne powierzchnie. Znamy również wiele zastosowań octu spożywczego i sody oczyszczonej, ale czy słyszeliście o tym, że do czyszczenia różnych przedmiotów możecie użyć pasty do zębów?

Oto kilka podpowiedzi:

KABINA PRYSZNICOWA Żeby drzwi kabiny prysznicowej znów wyglądały jak nowe, wyczyść je pastą do zębów nałożoną na mokry ręcznik lub gąbkę. Jeżeli zabrudzenia nie są znikną natychmiast, należy zostawić na nich pastę na kilka minut i potem spróbować znów wyczyścić.

BUTY Podniszczone, białe, skórzane tenisówki -Zaradzi im właśnie pasta do zębów. Nałóż odrobinę pasty na ściereczkę i przetrzyj nią buty. Następnie wypoleruj buty czystą ściereczką.

ZAPAROWANE SZKŁO Jeśli okulary nie mają powłoki, która przeciwdziała zaparowaniu, można delikatnie nałożyć cienką warstwę pasty na szkiełkach od wewnątrz. To powinno skutecznie zapobiec zaparowaniu okularów.

SMOŁA Smoła do Twoich dłoni przykleiła się na dobre? A może Twoje dziecko nie wiadomo jak umazało się w niej?. Pasta do zębów pomoże Ci też pozbyć się smoły ze skóry. Użyj jej podobnie jak używa się pasty BHP.

ZAPACH DŁONI Twoje dłonie po pracy nie pachną ładnie, żaden problem umyj je w paście do zębów. Zapach ryby, cebuli, czy detergentu zniknie.

KREDKI NA ŚCIANIE Twoje fantastyczne, kreatywne dzieciaki popłynęły z fantazja, a dotąd jednobarwna ściana w pokoju jest cała w kolorowych kleksach? Pasta i szczotka pomogą również w usunięciu kredek ze ściany.

BRUDNY ZLEW Wyciśnij odrobinę pasty na gąbkę lub starą szczotkę i wyszoruj zlew.

PRYSZCZ Na Twojej twarzy pojawia się pryszcz? - nałóż pastę do zębów, wysuszy go.

ODPLAMIACZ Plamy z atramentu, szminki, lub błota na tkaninach - Wyciśnij troszkę pasty na zabrudzenie, przepierz i wypłucz. pasta do zębów jest świetnym odplamiaczem.

REFLEKTORY SAMOCHODOWE Reflektory samochodu często są brudne lub pełne zadrapań, co zmniejsza jasność światła. Umyj ich powierzchnię najpierw wodą z mydłem, a następnie wypoleruj za pomocą pasty do zębów. Wynik będzie dla ciebie sporym zaskoczeniem.

BIAŁY PLASTIK Białe plastikowe elementy doskonale czyszczą się właśnie pasta do zębów - pastę rozetrzyj miękką ściereczkę. Następnie wypoleruj je inną, czystą ściereczką.

ELEMENTY SREBRA Wypoleruj srebro. Dzięki paście do zębów srebrne sztućce, zastawa czy biżuteria będą lśnić jak nowe. Pamiętaj, żeby dokładnie wypłukać dany przedmiot i wytrzeć go do sucha.

BATERIE Aby wyczyścić skutecznie plamy z mydła i inne osady z baterii w łazience, nałóż niewielką ilość pasty na gąbkę lub szmatkę i przetrzyj, będzie lśnić jak nowa.

Teraz Twoje stare przedmioty lśnią czystością.. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Możemy ograniczyć ilość środków chemicznych używanych w domu

Wady: Sporo zabrudzeń moglibyśmy usunąć w bardziej ekonomiczny sposób

Usuwamy naklejki z mebli

Twoje dzieciaki właśnie wyrosły z etapu przyklejania naklejek, więc już pora by się pozbyć tej ozdoby? Możesz kupić specjalny preparat do tego celu, albo:

Nanieść na naklejkę majonez i po około pół godziny ściągnąć naklejkę linijką. Możesz też wziąć zwykły płyn do mycia naczyń i gąbkę.

Przytrzymujesz namoczoną gąbkę na naklejce i potem tą bardziej szorstką stroną ścierasz.
Pozostałe ślady możesz usunąć wacikiem ze zmywaczem do paznokci, wytrzyj potem półkę wilgotna chusteczką dla dzieci.

Teraz Twoje meble lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Bez ponoszenia większych kosztów Twoje meble odzyskały świeżość.

Wady: Niestety, jeżeli naklejki na meblach pozostawały przez dłuższy czas klej mógł wejść w reakcję z warstwą wierzchnia płyty meblowej, wtedy po naklejce pozostanie brzydki ślad. W takiej sytuacji pomoże farba do mebli lub duża ozdobna naklejka do kupienia w sklepach budowlanych.

Sprzątamy po remoncie

„Gdzie drwa rąbie tam i wióra lecą” Podczas remontu staramy się możliwie zabezpieczyć jak najwięcej powierzchni przed zabrudzeniem. Ale ten wszędobylski pył, który unosi się podczas szlifowania rożnych elementów osiada wszędzie.

Remont ma się ku końcowi, więc podwiń rękawy i zacznij porządki. Tylko w co ręce włożyć najpierw?

  • Sprzątaj na sucho, bo w przeciwnym razie pył zamieni się w błoto. Zacznij od większych zanieczyszczeń. Jeżeli masz możliwość skorzystania z odkurzacza przemysłowego to super, jeżeli nie to użyj zmiotki i wynieś pył w zamkniętym worku. Odkurzaczem zbierz wszystko co zostało i wyczyść odkurzacz.
  • Suchą szmatką pościeraj kurz w każdym pomieszczeniu od góry do dołu, tak aby pył spadający podczas sprzątania nie zabrudził już wyczyszczonej powierzchni.
  • Następnie zacznij sprzątanie na mokro. Za pomocą miękkich szmatek i niewielkich ilości wody ponownie przetrzyj wszystkie elementy we wszystkich pokojach. Zacznij od góry każdego mebla. Na koniec ponownie odkurz i umyj podłogi wilgotnym mopem. Użyj dobrych, chłonnych szmatek, które zbierają duże ilości zabrudzeń,te kiepskiej jakości tylko rozmarzą brud. Mopy, które podobnie jak szmatki powinny być bardzo chłonne i dobrze zbierać zanieczyszczenia, przy użyciu niewielkiej ilości wody sprawdza się podczas mycia podłogi.
  • Jeżeli musisz usunąć plamy z farby użyj niewielkich ilości odpowiedniego rozpuszczalnika. Do usunięcia farby, którą zwykle malujemy ściany wystarczy woda i szmatka. Do farb olejnych najlepszy jest specjalny rozpuszczalnik, uważaj jednak przy jego używaniu. Łatwo uszkodzić czyszczona powierzchnie . Można się również zatruć jego oparami.

Teraz Twoja mieszkanie lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Podczas poremontowego sprzątania możemy na nowo odkryć wiele rzeczy we własnym domu.

Wady: Jeżeli jesteśmy zbyt zmęczeni remontem Nasze sprzątanie może się okazać niezbyt dokładne

Jak zrobić dżem truskawkowy?

U mnie w ogródku już czerwienią się pierwsze truskawki, a u Ciebie? Lada dzień przyjdzie pora na domowe przetwory. Tylko jak się za to zabrać?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest zakup opakowania dżemfix-u i postępowanie zgodne z instrukcja na opakowaniu.
Ale można i bardziej tradycyjnie.

    Zarezerwuj 3,5 godziny oraz składniki:
  • 1 kg truskawek (umyte, osuszone, z pousuwanymi szypułkami)
  • 800g cukru
  • sok i miąższ z 1 cytryny
  • skórka z ¼ cytryny

Truskawki zasyp cukrem – odstaw aż puszcza sok
Możesz całość zblęderować, możesz rozgnieść je widelcem, albo zostawić całe owoce
Smaż truskawki z rozpuszczonym cukrem w dużym naczyniu aż nabiorą odpowiedniej gęstości ( około 3 godziny)
W połowie smażenia dodaj cytrynę z miąższem i skórką
Opcjonalnie dodaj łodygę rabarbaru
Przelej do słoiczków i zakręć ( około 6 szt.)

Aby kolor dżemu był jeszcze jaśniejszy, oprócz cytryny dodaj do zasypanych cukrem truskawek łodygę rabarbaru – obranego ze skórki, pokrojonego na cienkie plasterki.

Teraz Twoja kuchnia być może NIE lśni czystością. Posprzątaj ją. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości

Zalety: Możemy we własnej kuchni przygotować dżem nie używając do tego szkodliwych konserwantów ( ilość cukru możemy zmniejszyć).

Wady: Musimy wygospodarować dodatkowy czas na przygotowanie – wyparzenie słoików, oraz na posprzątanie kuchni po gotowaniu dżemu.

Wypraszamy mrówki z domu

W sklepach ogrodniczych można znaleźć spory wybór środków zwalczających mrówki, ich koszt zwykle nie przekracza 15zł. Możesz pozbyć się mrówek postępując zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu środka owadobójczego, albo:

Na talerzyk nałóż miód - gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, spłucz – powtarzaj do skutku.

Na mrówczych ścieżkach wysyp proszek do pieczenia

Mrówki nie znoszą zapachu liści świeżego pomidora, rozłóż je w najczęściej uczęszczanych przez nie miejscach.

Skutecznie odstraszyć potrafi je spleśniała cytryna. Sprawdza się szczególnie jeśli mrówki weszły do szafek.

Przez jakiś czas sprzątaj dom za pomocą octu, przetrzyj nim niemal każdy cm2 domu. One nie znoszą tego zapachu.

W ogrodzie wokół warzyw możesz wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.

Ale jeżeli wszystkie te metody zawodzą musisz sięgnąć po cięższą broń!!!

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się mrówek jest poczęstowanie ich białym proszkiem, który służy do LUTOWANIA. Wymieszaj go z ugotowanym żółtkiem jajka, owady wniosą je do swojego gniazda. Boraks wysuszy Twoich nieproszonych gości, a także likwidacje larwy - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka.
Jeżeli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta to zachowaj szczególną ostrożność

porządkujemy oczko wodne

Kiedy woda nagrzewa się do 8-10st możemy już sadzić rośliny i wpuszczać ryby. Ala najpierw musimy uporządkować zbiornik

    ZACZYNAMY
  • Spuść około 1/3 wody
  • Uporządkuj brzeg oczka
  • Sprawdź szczelność pojemnika
  • Regularne podmiany 20% wody pomogą utrzymać jej parametry
  • Wyjmij pompy, które zimowały w oczku
  • Wyczyść wirnik
  • Wymień lub wyczyść w wodzie z oczka filtr
  • Sprawdź szczelność rur do pompy
  • Sprawdź stan kabli zasilających

Pompy, które były sprawdzone jesienią oraz przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, wystarczy wstawić ponownie do oczka i podłączyć

Wyczyszczone elementy poskładaj i zamontuj zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, zaszczep preparatami bakteryjnymi, tzw. biostarterem (np. Biokick, Bio Filter Start, Bacterial).
Jeżeli masz lampy UV, raz w roku wymień żarówki, a zdemontowaną lampę czyść mleczkiem i gąbką po czym dokładnie wypłucz.
Usuń wszystkie śmieci i przytnij rośliny zostawiając jedynie młode zdrowe pędy, wysokie rośliny ze strefy brzegowej utnij na wysokości dłoni.
-Usuń również muł i szlam, aby wydzielające się z nich związki nie zatruły wody.

Duże zbiorniki nie wymagają dokładnego czyszczenia dna co roku, gdyż zaburzyłoby to ich ekosystem. Dokładne czyszczenie dużych sadzawek należy przeprowadzić raz na 3-4 lata.

Szlam najłatwiej odessać za pomocą odkurzacza wodnego.

Uzupełnij oczko o brakującą wodę.

Teraz Twoje oczko lśni czystością.. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Możesz samodzielnie przygotować Twoją prywatną sadzawkę na wiosnę, oszczędzając tym samym na usłudze firmy porządkującej.

Wady: Jeżeli nie mamy odpowiedniego sprzętu, odmulanie dna będzie dość czasochłonne

Muszla klozetowa kontra kamień i rdza

Jeżeli masz twardą wodę to na ceramicznej powierzchni Twoich sanitariatów osadza się nieestetyczny kamień. Możesz użyć środka chemicznego postępując zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu, albo z sody i wody zrób gęstą masę i nałóż ją na zabrudzenie, pozostaw na 15 minut, zetrzyj i gotowe!

Innym skutecznym i ekologicznym środkiem jest ocet, wystarczy wylać szklankę octu, następnie pozostaw tak do około godziny. Ocet jest idealny do usuwania rdzy i wszelkich plam, a także ma działanie wybielające i dezynfekujące. Wyszoruj muszlę szczotką, a następnie użyj świeżo wyciśniętego soku z cytryny, który nie tylko pomoże usunąć plamy, które ewentualnie zostały, ale i nada łazience świeżego zapachu.

Ocet 1 szklanka + soda 1/4 szklanki, to idealny produkt do czyszczenia mocno zabrudzonych sanitariatów. Pamiętaj by łączyć te 2 składniki pomału ( mocno się pienią). Zalej tą substancją toaletę i po 5 minutach wyczyść jak zwykle.

Wysoka zawartość kwasu fosforowego, która jest w nich zawarta, idealnie usuwa rdzę, plamy oraz inny nagromadzony brud. Zalej toaletę jednym z nich, a po godzinie wyszoruj jak zwykle, efekt Cie zaskoczy

Teraz Twoja toaleta lśni czystością.. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety :Możemy w ekologiczny sposób, bez wdychania oparów silnych środków chemicznych wyczyścić wc.

Wady: Jeżeli mamy twarda wodę, musimy poświęcić trochę czasu na regularne czyszczenie toalety.

polerujemy sztućce

Umyte jak zawsze polerujemy suchą, miękką szmatką z dodatkiem popiołu i soku z cytrynu lub kropelka octu.

Innym dobrym sposobem jest kąpiel w roztworze sody i octu lub w wodzie w której wcześniej gotowane były ziemniaki w łupkach albo szpinak. Gdybyśmy do tych mikstur dodali amoniaku efekt byłby piorunujący.

Polerując sztućce, które nie są srebrne musimy pamiętać, że zbyt częste i intensywne czyszczenie może doprowadzić do korozji i niszczenia naszej zastawy.

Teraz Twoje sztućce lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Możemy w łatwy sposób nadać naszym sztućcom elegancki blask.

Wady: musimy poświęcić trochę czasu na wypolerowanie całego zestawu.

Sami pierzemy dywan

Dywan jest elementem wystroju w wielu domach. Chroni on podłogę, miękki i puszysty bywa miejscem zabaw dzieci. Dlatego musi być utrzymany w czystości.

Na co dzień powinniśmy go odkurzać szczotką do dywanów by na bieżąco usuwać część drobnoustrojów. Ponadto zalecam regularne pranie co 12 – 18 miesięcy, a jeżeli mamy w domu zwierzęta to 2 razy w roku.

Pamiętaj by zawsze przestrzegać wytycznych producenta dotyczących prania dywanu.
Zabezpiecz miejsce prania (podłogę, ściany, meble)
Nigdy nie przemocz dywanu, jeżeli będzie musiał schnąć dłużej niż 24 godziny z dużym prawdopodobieństwem powstanie w nim pleśń.

Tak więc zaczynajmy:
Możesz kupić w sklepie szampon do prania dywanów i postąpić zgodnie z instrukcja na opakowaniu, albo:

    Użyj amoniaku
  • Dokładnie odkurz dywan
  • Przygotuj roztwór z 1 kubka amoniaku i 2 litrów ciepłej wody
  • Przed przystąpieniem do szorowania zrób próbę w mało widocznym miejscu i bierz się do pracy
  • Trzyj dywan gąbką kawałek po kawałku. Rób to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu
  • Wysuszony dywan ponownie dokładnie odkurz
    Użyj octu i soli na świeże plamy
  • 2 łyżki soli rozpuść w 1/2 szklanki octu
  • Nałóż roztwór na plamę
  • odkurz
    Użyj octu i skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżka octu + 1 łyżki skrobi kukurydzianej
  • Taka pastę pozostaw na plamie na 24h
  • dokładnie odkurz dywan
    Użyj sody
  • Soda oczyszczona zneutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz odświeży dywan
  • Posyp nią dywan, pozostaw na 4-5 godzin
  • dokładnie odkurz dywan

Może się zdarzyć, że będzie trzeba powtarzać te zabiegi wiele razy zanim plamy uda się usunąć

    Akcja – reakcja, czyli czyszczenie świeżo powstałych plam:
  • czerwone wino polej białym winem, aby rozjaśnić kolor. Następnie za pomocą gąbki i zimnej wody oczyść plamę i zasyp je solą. Odkurz po 10 minutach.
  • Smar lub oleju zmyj wilgotną gąbką i użyj krem do golenia, po wyschnięciu wytrzyj wilgotną gąbką. Odczekaj 10 minut i odkurz.
  • Tłuste plamy potraktuj mieszanką kieliszka soli z 4 kieliszkami wódki z dywanu to sól wymieszana z alkoholem w stosunku 1:4.
  • Jeżeli masz dywan wełniany to nie zacieraj plam bo zrobią się większe. Tu musisz plamę wyciągnąć na zewnątrz
  • Wytrzep dywan na trzepaku
  • Użyj specjalnego detergentu do prania dywanów wełnianych
  • Wysusz i odkurz.
  • Nie dopuszczaj do zaplamienia w przyszłości wełnianego dywanu i nigdy nie używaj do czyszczenia nieodpowiednich środków chemicznych. Bardzo łatwo zniszczyć taki dywan

Teraz Twój dywan lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Bez ponoszenia większych kosztów. Twój dywan odzyskał świeżość.

Wady: Niektóre trudne do wybawienia plamy będziesz musiał prać wielokrotnie

Czyścimy brudne żelazko

    Decydując się na wyczyszczenie naszego żelazka powinniśmy pamiętać o paru ważnych zasadach:
  • Nigdy nie czyścić mocno rozgrzanego żelazka ani podłączonego do prądu.
  • Czyszczenie żelazka trzeba przeprowadzić ostrożnie, ponieważ łatwo zniszczyć powłokę stopy żelazka.
  • Najłatwiej schodzi świeży brud. Nie warto więc odkładać tej czynności na później.
  • Lekko rozgrzane żelazko czyścić za pomocy szmatki i octu.
  • Do czyszczenia teflonowej powłoki nie używaj ani sody, a ni soli Lekko przypalone żelazko ceramiczne możesz wyczyścić sokiem z cytryny lub octem.
  • Jeżeli żelazko nadal jest brudne możemy długo prasować wilgotny ręcznik frote, lub zmiętą folie aluminiową, która zbierze bród z żelazka.
  • Jeżeli nadal nie jesteś zadowolony z efektów swoich starań letnie żelazko (można położyć dłoń) postaw na 15 minut na ściereczce nasączonej octem. Przetrzyj gąbka i zmyj wodą

Mocno przypalone żelazko możesz wyczyścić świecą. Wystarczy pocierać lekko rozgrzaną stopę żelazka kawałkiem białej świecy owiniętym w płócienną ściereczkę. Resztki tłuszczu ze świecy zebrać prasując złożony papierowy ręcznik kuchenny lub starą zmiętą gazetę

Dobrze sprawdza się też drobnoziarnista sól kuchenna rozsypana na wilgotnej (nie mokrej) ściereczce. Ściereczkę prasuj ciepłym żelazkiem okrężnymi ruchami, przyciskając żelazko do podłoża. Sól można też wysypać na płaskiej powierzchni np. deski do krojenia chleba i prasować

Teraz Twoje żelazko lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Jak często myjesz drzwi?

Słowem wstępu, doświadczenie podpowiada mi, że 95% ludzi nie myje drzwi wcale. Jeżeli zdecydujesz się za to zabrać, podpowiadam jak to zrobić poprawnie

  • Za pomocą odkurzacza usuwamy kurz.
  • Ościeżnice przecieramy wilgotna szmatką
  • Osuszamy umytą powierzchnię.
  • Odkurzone wcześniej zawiasy przecieramy wilgotna szmatką, osuszamy.
  • Klamki czyścimy roztworem wody i octu.
  • Mycie skrzydła drzwi zaczynamy od dołu.

Jeżeli są do drzwi drewniane używamy specjalnych produktów. Drzwi z płyty najlepiej czyszczą się roztworem ciepłej wody z odrobina płynu do mycia naczyń. Z kolei drzwi białe czyszczę wodą z soda oczyszczoną.

Twoje drzwi lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych zyskujemy czyste drzwi.

Wady: najczęściej zapominamy o myciu drzwi

Guma do żucia przyklejona do dywanu i co teraz?

  • Przygotuj sobie zaokrąglony nieostry nóż woreczek z kostkami lodu, czysta ściereczkę, ocet, płyn do naczyń i ciepła wodę.
  • Zeskrob tyle gumy ile się da.
  • Woreczek z lodem zawiń w ściereczkę i przyłóż do resztki gumy. Twarda będzie łatwiejsza do usuniecie.
  • Teraz bez problemu pozbędziesz się gumy

Plamę usuń roztworem: szkl. wody + łyżeczką octu+łyżeczka płynu do mycia naczyń

Użyj dużo ciepłej wody i szmatki by usunąć resztki roztworu

Teraz Twój dywan jest czysty. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych możemy pozbyć plamy w postaci przyklejonej gumy

Wady: W ostatnim etapie usuwania plamy łatwo przemoczyć dywan do ostatniego runa co może skutkować uszkodzeniem go.

Czyścimy fugi między płytkami

Zanim zaczniemy czyścić nasze fugi przyjrzyjmy się im dokładnie i zastanówmy się dlaczego nie wyglądają dobrze.

Jeżeli nasze fugi są pokryte pleśnią sprawdzi się płyn do WC z wodą razem wzięty. W proporcji 1:1 szczoteczka namaczamy i energicznie szorujemy brudne miejsce. Warto zadbać w tym czasie o odpowiednia wentylacje w łazience, zabezpieczenie dłoni oraz szybkie wycieranie rozchlapanej mikstury, gdyż rozcieńczony grzybobójczy chlor może odbarwić.

Jeżeli sytuacja nie wymaga użycia zabójczego chloru brudne felgi możemy również wyczyścić proszkiem do pieczenia. Trzeba go rozprowadzić wzdłuż wilgotnych fug, aby się rozpuścił. Następnie należy odczekać około pół godziny i zmyć ciepła wodą.

Innym świetnym sposobem na przywrócenie czystego wyglądu powierzchni między płytkami jest wyczyszczenie fug za pomoc pasty. W celu jej stworzenia musimy wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej).Taka papkę za pomocą szczoteczki rozprowadzamy na fugach i pozostawiamy na 40minut. Następnie płuczemy dużą ilością ciepłej wody, ewentualnie wady z płynem do mycia naczyń.

Teraz Twoje fugi lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych możemy pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni fug.

Wady: W pierwszym przypadku praca z silnie chemicznym środkiem, w dwóch kolejnych wadą jest czas oczekiwania na efekt.

Czyścimy skórzaną kanapę

Do wyczyszczenia mebli tapicerowanych skórą najlepszym środkiem jest mieszanka z 1/2 szkl oliwy z oliwek + 3/4 szkl. Octu. Spryskiwacz, szmatki, sporo czasu i cierpliwości.

Ponieważ skóry wybarwiane są na różne sposoby zanim spryskasz całą kanapę koniecznie wykonaj test w mało widocznym miejscu.

Następnie spryskaj mebel z pewnej odległości i przecieraj szmatką. Przed każdym kolejnym pryśnięciem koniecznie potrząśnij butelką.

Teraz Twoje skórzane meble lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych możemy odświeżyć ulubiony mebel.

Wady: Nie każdy jest w stanie pracować przy użyciu octu, jego charakterystyczny zapach może być drażniący.

pozbywamy się plam

Klej oraz lakier do paznokciDelikatnie nałóż na plamę zmywacz do paznokci i przepłucz dużą ilością wody lub wypierz w pralce jak zawsze (nie należy stosować na tkaninach syntetycznych, takich jak nylon i poliester). Jeżeli plama powstała na meblach posmaruj plamę majonezem odczekaj 20 minut i wytrzyj dokładnie tłusta plamę.

RdzaSzczoteczką usuń możliwie jak największą ilość rdzy z ubrania. Plamy z rdzy spłucz zimną wodą, namaczaj tkaninę przez 30 minut w wodzie z 3 łyżkami proszku do pieczenia. Następnie wybierz ubranie zgodnie z instrukcjami producenta umieszczonymi na metce. Tkaniny szlachetne, takie jak wełna czy jedwab, najlepiej czyścić chemicznie.

StearynaOderwij możliwie jak największą ilość wosku z powierzchni tkaniny, a następnie włóż ubranie pomiędzy dwa arkusze bibuły lub papierowego ręcznika. Do arkusza papieru przyłóż ciepłe żelazko, po czym wypierz ubranie zgodnie z informacjami producenta umieszczonymi na metce.

BłotoSpłucz błoto pod bieżącą, gorącą wodą, namaczaj przynajmniej przez 2 godziny w ciepłej wodzie oraz proszku do prania, po czym wypierz ubrania jak zwykle, zgodnie z informacjami umieszczonymi przez producenta na metce. Szlachetne tkaniny najlepiej czyścić chemicznie.

Teraz Twoje ubrania lśnią czystością, a Ty cieszysz się ich dobrym wyglądem. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: W łatwy, domowy sposób możemy zadbać o nasze ubrania.

Wady: Jeżeli za walkę z plamami nie weźmiemy się natychmiast po ich powstaniu istnieje spore ryzyko, że proces ich usuwania będzie długi, mozolny i nie zawsze zadowalający.

Jak szybko i sprawnie umyć okna?

Każda gospodyni ma swój sposób na szybkie i sprawne umycie okien. Jedne wybiorą sposób na gazetę( ryzyko zabarwienia ramy okna), inne lekko podgrzeją preparat do czyszczenia okien by szybko odparował nie pozostawiając smug. Jeszcze inne użyją specjalnej myjki parowej, która jest skuteczna i sporo ułatwia to mało przyjemne zadanie. Można też zainwestować w urządzenie do mycia okien, które zasysa płyn z brudem pozostawiając szybę czystą i suchą. Ja polecam stary sprawdzony sposób:

Do miski nalewamy ciepłą wodę 100ml płynu do mycia naczyń 100ml octu i pół wyciśniętej cytryny – takim preparatem za pomocą miękkiej szmatki ( pielucha z tetry jest idealna do tego celu) myjemy ramę okna, szybę oraz parapety.

Lekko podgrzanym płynem do szyb spryskujemy szklana powierzchnie i wycieramy do sucha papierowym ręcznikiem.

Teraz Twoje okna lśnią czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych możemy umyć okna.

Wady: Umycie okien wymaga czasu, pracy w przeciągu oraz dobrej kondycji fizycznej.

Lśniący parkiet i panele podłogowe

Wbrew temu co nasuwa się jako pierwsze – mycie – polerowanie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odkurzanie lub chociaż zamiatanie podłogi. Nie usunięty piasek rysuje lakierowaną powierzchnię , która oprócz nieestetycznego wyglądu wchłania wilgoć, pęcznieje i niszczeje.

Istotnym w pielęgnacji podłogi jest dobór szczotki – końcówki odkurzacza. Pamiętajmy by myć podłogę odpowiednim środkiem, lekko wilgotnym mopem, możemy też do wiadra dodać płyn do płukania tkanin. Zapewni to długotrwały zapach, a jego antystatyczne właściwości ułatwią utrzymanie czystości.

Teraz Twoja podłoga lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: Przy niewielkich nakładach finansowych możemy się długo cieszyć lśniącą podłogą.

Wady: istnieje ryzyko, że skupieni na przedmiocie własnej pracy zaniedbamy obowiązki domowe narażając naszą podłogę na zarysowanie piaskiem.

bateria

Piękna, nowa i lśniąca bateria jest dużą ozdobą umywalki, czy zlewu. Jednak ta kuchenna ozdoba szybko, może zamienić się w jej najgorszy punkt. Warto wiedzieć, jak pielęgnować baterię, by była czysta jak łza, zamiast ronić łzy nad dokonanymi podczas mycia uszkodzeniami.

Zaleceń odnoszących się do czyszczenia baterii chromowanych najlepiej szukać u producentów, którzy zgodnie odpowiadają:
Systematyczność co dwa – trzy dni.
Odpowiedni środek - lekko zasadowy (pH 6 – 9) i delikatna ściereczka.
Nie wolno używać silnych ścierających środków chemicznych bo można uszkodzić powłokę baterii

Tak więc krok po kroku:
Odpowiednim środkiem nasączamy miękką , wilgotną gąbkę i nacieramy nią chromowaną baterię. Obficie spłukujemy czystą, ciepłą wodą i wycieramy do sucha. Na koniec polerujemy suchą miękką szmatką .

Teraz Twoja bateria lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: krótki, za to regularny czas działania.

Wady: ryzyko, że jeżeli użyjemy nieodpowiedniego środka uszkodzimy baterię

czyścimy przypalony piekarnik

Aby wyczyścić przypalony piekarnik spryskaj jego ściany gorącą wodą, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Taki stan zostaw na noc, a rano wstaw do piekarnika naczynie z wrzącą wodą i pozostaw na godzinę. Następnie wypłucz go gorącą wodą, na końcu spryskaj wodą z octem 50/50 i wytrzyj papierowym ręcznikiem

Teraz Twój piekarnik lśni czystością. A jeżeli nie chcesz tego robić, poproś o pomoc specjalistów od czystości.

Zalety: niski koszt oraz brak detergentów.

Wady: długi czas oczekiwania na efekt końcowy - około 12 godzin.